Gorczycki – Chełmno – miłość od pierwszego wejrzenia

15 czerwca 2011, kategoria: Felietoniści, Małgorzata Południak, liczba wyświetleń: 1 965

Obok mnie siedziała Jola. Częstowałam ją piwem – nie chciała. Dostrzegłam w niej spokój, którego od dawna nie mam w sobie. Ciągle zastanawiam się, po co to robię. Czy chodzi o emocje, czy o werbalizację uczuć. A może o kulturę, a może o miłość. Szaleństwo – pakowałam się na ostatnią chwilę, chociaż tym razem zrobiłam listę i nie zapomniałam o klapkach pod prysznic. Co tam klapki. Pojechaliśmy z zespołem do Chełmna. Przywykłam do podsyconych emocji, do niepewności, do sentymentalizmu.


Moje preferencje muzyczne odbiegają obsesyjnie od muzyki klasycznej. Mało tego: odbiegają od spokojnych myśli. W ostatnim czasie przylgnął do mnie utwór Gorczyckiego „Omni die dic Mariae”. I dobrze, że przylgnął; stał się obsesją. Forma uczestnictwa w kulturze poprzez śpiewanie świetnie sprawdziła się w miniony weekend. Miasto na wzgórzu z kościołami, z murami obronnymi, z renesansowym ratuszem, zakonem, gotyckimi budynkami i uliczkami przecinającymi się pod kątem prostym. Oczarowało mnie. Błąkałam się po ulicach zaglądając ludziom w oczy. Z intymnych zakamarków błyskały serdeczne uśmiechy.

Festiwale kondensują uczucia, myśli, obrazy, tradycję i muzykę. W kościele, słuchając śpiewów, myślałam o zamalowanych malowidłach i o aurze, którą roztaczali wokół siebie ludzie. Myślałam o głosach odbijających się od ścian w delikatnej tkance liryki.

W prostych gestach ucieczka od siebie bywa pozorna, bo przecież lubimy razem spędzać czas. Lubimy poznawać ludzi, smakować ich codzienność i dotykać miejsc, które przed nami otwierają. To jest to – magiczne utrwalanie.

Chełmińskie Międzynarodowe Spotkania Chóralne – to tylko oficjalna nazwa. Pod nią kryje się pierwsza sobota czerwca i kryją się piękni ludzie, którzy z twórczym zaangażowaniem przewartościowują zwykłe dni. Własne credo oddają każdemu, kto potrzebuje wytchnienia.

Są chwile, gdy człowiek zapada się w swojej egzystencji i wtedy zawsze znajdą się tacy, którzy są nieskończenie ludzcy. Muzyka wpływa na ich życie, zrównuje do jednego czasu, tu i teraz. Wydarzenia nabierają sensu – chcemy poznawać i dzielić się muzyką z innymi. Podejmujemy wyzwania, nie poddajemy się regułom, które gwarantują jedynie bezpieczeństwo. Tylko czy na pewno chodzi o przekraczanie siebie?

W środku miasta znalazłam oazę na polanie rycerskiej. Popłakałam się ze śmiechu z dziewięć razy. Posmakowałam odkrytych serc. Powrót do domu tym razem wydawał się niepotrzebny. Jednak należało wrócić.

Foto: Agnieszka Lenartowicz

Komentarzy: 2 do wpisu Gorczycki – Chełmno – miłość od pierwszego wejrzenia

  1. Pięknie to ujęłaś. A nam właśnie o to chodzi.Muzyka, emocje, przyjaźnie, wspólna pasja ludzi zewsząd, i urok miejsca. Dziękuję za to co napisałaś. Jeśli wszyscy mają podobne odczucia to warto to robić.Pozdrawiam.

  2. Wojtek dnia 15 czerwca 2011
  3. Przyjedź z chórem do 3miasta, proszę…

  4. Beata dnia 15 czerwca 2011

Zostaw komentarz